Initial Page>Corporate Governance>Administration>Board of Directors

Board of Directors

Evaluate this page:
 [85 evaluations]
Thank you for your evaluation.

The Bradesco’s Board of Directors is a decision-making body, composed of 8 members, being 1 Chairman and 1 Vice-Chairman. All of them with one year term of office, and the reelection is allowed. Board of Directors’ Ordinary Meetings are held each 90 days, and Board of Directors’ Special Meetings are held whenever necessary. The Board has among its main duties: to establish the Organization’s strategy within the best Corporate Governance practices; to review the plans and business policies, protecting and maximizing the return on the shareholders’ investment; and to monitor the Board Executive Officers’ activities, ensuring the respect to ethical principles.

The Board of Directors is comprised of the following members:

Lázaro de Mello Brandão | Chairman - External Member

Born on 6.15.1926, in Itápolis, SP.
Graduated in Business Administration and Economics.
He started his career in September 1942, as a clerk, at Casa Bancária Almeida & Cia., a financial institution that on March 10, 1943 was transformed into Banco Brasileiro de Descontos S.A., currently known Banco Bradesco S.A.
He held all positions of the hierarchical scale of a bank. In January 1963 he was elected as Officer and, in September 1977, Executive Vice President. He succeeded the Bank’s founder, Amador Aguiar and, in January 1981, he assumed the position of Chief Executive Officer of the Board of Executive Officers, and in February 1990, he held cumulatively the position of Chairman of the Board of Directors. In March 1999, he appointed his successor as the President of the Board of Executive Officers, remaining Chairman of the Board of Directors.
He also participates in the Administration of other companies of Bradesco Organization. He is the Chairman of the Managing Body and the Chief Executive Officer of Fundação Bradesco; and Chairman of the Board of Directors and Chief Executive Officer of the Fundação Instituto de Moléstias do Aparelho Digestivo e da Nutrição (FIMADEN). Besides these activities, he is Chairman of the Board of Directors of Bradespar S.A.
He was: Chief Executive Officer of the Sindicato dos Bancos nos Estados de São Paulo, Paraná, Mato Grosso, Mato Grosso do Sul, Acre, Amazonas, Pará, Amapá, Rondônia e Roraima, Vice President of the Board of Executive Officers of the Federação Nacional dos Bancos (FENABAN), Member of the Directing Council of the Federação Brasileira de Bancos (FEBRABAN), Chairman of the Board of Directors of the Fundo Garantidor de Créditos – FGC, Chairman of the Board of Directors of the CIBRASEC - Companhia Brasileira de Securitização and Member of the Advisory Board of VBC Participações S.A.

Luiz Carlos Trabuco Cappi | Vice Chairman - Internal Member


• Born in 1951, in Marília, SP.

• Graduated from Faculdade de Filosofia, Ciências e Letras de São Paulo, with post graduation qualification in Social Psychology from Fundação Escola de Sociologia e Política de São Paulo.

• He began his career at Bradesco in April 1969. He held all positions of the hierarchical scale of a bank, being elected Officer in 1984. On March 10, 2009 he became Chief Executive Officer.

• He is also Chief Executive Officer of the other companies of Bradesco Organization.

• Besides these activities, he is:

- Vice Chairman of the Board of Directors of Banco Bradesco S.A.

- Chairman of the Board of Representatives and President of the Board of Executive Officers of Confederação Nacional das Instituições Financeiras - CNF (National Confederation of Financial Institutions).

- Chairman of the Board of Directors of Elo Participações S.A.

- Member of the Directing Council of the FEBRABAN - Federação Brasileira de Bancos (Brazilian Banks Federation).

- Member of Brazil – USA Forum (organized by the Ministry of Development, Industry and Foreign Trade)

- Member of the Strategic Committee of Vale S.A.

• He was:

- President of Bradesco Vida e Previdência.

- President of Grupo Segurador.

- Chairman of the Board of Directors of Odontoprev S.A.

• He was also:

- President of the Marketing and Capitation Committee of Associação Brasileira das Entidades de Crédito Imobiliário e Poupança - ABECIP(Brazilian Association of Real Estate Credit and Savings).

- President of ANAPP – Associação Nacional da Previdência Privada (National Association of Private Pension).

- President of Federação Nacional de Saúde Suplementar - FENASAÚDE (National Supplementary Health Federation).

- Vice Chairman of the Board of Representatives of Confederação Nacional das Instituições Financeiras - CNF.

- Member of the Directing Council of Associação Brasileira das Companhias Abertas - ABRASCA (Brazilian Association of Publicly-Held Corporations).

- Member of the Board of Directors of ArcelorMittal Brasil (ex: Companhia Siderúrgica Belgo-Mineira).

- Member of the Superior Board and Vice President of Confederação Nacional das Empresas de Seguros Gerais, Previdência Privada e Vida, Saúde Suplementar e Capitalização - CNSeg (National Confederation of Companies in General Insurance, Private Pension and Life, Health Insurance and Capitalization).

- Sitting Member of the Association Internationale pour I’Etude de I’Economie de I’Assurance – Association de Genève, Geneva, Switzerland.

- Member of the Egregious Board of ANSP - Academia Nacional de Seguros e Previdência.
 

Denise Aguiar Alvarez | External Member

Born on 1.24.1958, in São Paulo, SP.
Graduated in Pedagogy from PUC SP - Pontifícia Universidade Católica de São Paulo, with Master Degree in Education from New York University - USA.
In April 1986, she was elected for the Board of Directors of Cidade de Deus - Companhia Comercial de Participações, one of the parent companies of Banco Bradesco S.A., and in July 1988, she started holding, cumulatively, the position of Officer.
She also holds the position of Member of the Board of Directors of Banco Bradesco S.A. since February 1990, and of Bradespar S.A. since March 2000.
She is member of the Managing Body and Deputy Officer of Fundação Bradesco, Member of the Board of Directors and Deputy Officer of Fundação Instituto de Moléstias do Aparelho Digestivo e da Nutrição, and CEO of ADC Bradesco - Associação Desportiva Classista.
In addition to these activities, she is Member of the Advisory Council of Associação Pinacoteca Arte e Cultura - APAC, having previously held the position of Member of the Board of Directors, Member of the Deliberative Council of Museu de Arte Moderna de São Paulo (MAM), Member of the Board of Trustees of Fundação Roberto Marinho, Member of the Advisory Council of Canal Futura and of Fundação Dorina Nowill para Cegos, Member of the General Council of Comunitas: Parcerias para o Desenvolvimento Solidário and Sitting Partner of Associação de Apoio ao Programa Alfabetização Solidária - AAPAS.
She was Member of the Deliberative Council of Fundo Social de Solidariedade do Estado de São Paulo FUSSESP, Chairman of the Governance Council of GIFE - Grupo de Institutos, Fundações e Empresas.
 

João Aguiar Alvarez | External Member

Born on 8.11.1960, in São Paulo, SP.
Graduated in Agronomy from Fundação Pinhalense de Ensino – Faculdade de Agronomia e Zootecnia Manuel Carlos Gonçalves.
He was elected in April 1986 for the Board of Directors of Cidade de Deus – Companhia Comercial de Participações, one of the parent companies of Banco Bradesco S.A., and, from April 1988, he started to hold, cumulatively, the position of Officer.
He also holds the position of Member of the Board of Directors of Banco Bradesco S.A. since February 1990, and of Bradespar S.A. since March 2000.
He is Member of the Managing Body and Deputy Officer of Fundação Bradesco and Member of the Board of Directors and Deputy Officer of the Fundação Instituto de Moléstias do Aparelho Digestivo e da Nutrição (FIMADEN).

Carlos Alberto Rodrigues Guilherme | External Member

Born on 12.21.1943, in Campinas, SP.
Graduated in Law from Fundação Pinhalense de Ensino.
He started his career in December 1957 and went through all the hierarchical levels of the bank career. In March 1986 he was elected Department Officer, Deputy Executive Officer in March 1998, Executive Managing Officer in March 1999 and Member of the Board of Directors in March 2009, position occupied for him currently.
He is Member of the Board of Directors of Bradesco Leasing S.A. - Arrendamento Mercantil, Member of the Board of Directors and of the Strategic Committee of BSP Empreendimentos Imobiliários S.A., Member of the Board of Directors and Officer of Cidade de Deus - Companhia Comercial de Participações and Officer of NCF Participações S.A., Nova Cidade de Deus Participações S.A. and Top Club Bradesco, Segurança, Educação e Assistência Social.
He is also Member of the Managing Body and Managing Officer of Fundação Bradesco, Member of the Board of Directors and Managing Officer of Fundação Instituto de Moléstias do Aparelho Digestivo e da Nutrição and Member of the Board of Directors of Bradespar S.A. and President of Banco Bradesco BERJ S.A., having previously held the position of Member of the Board of Directors.
He was Officer of Banco de Crédito Real de Minas Gerais S.A. and of Credireal Leasing S.A. - Arrendamento Mercantil.
 

Milton Matsumoto | External Member

Born on 4.24.1945, in Martinópolis, SP.
Graduated in Business Administration from UNIFIEO – Centro Universitário FIEO.
He started his career in September 1957 and went through all the hierarchical levels of the bank career. In March 1985 he was elected Department Officer, Executive Deputy Officer in March 1998, Executive Managing Officer in March 1999, and, in March 2011, Member of the Board of Directors in March 2011, position currently held.
He is Member of the Board of Directors of Bradesco Leasing S.A. - Arrendamento Mercantil and of Bradespar, Member of the Board of Directors and of the Strategic Committee of BSP Empreendimentos Imobiliários S.A., Member of the Board of Directors of Cidade de Deus - Companhia Comercial de Participações and Officer of NCF Participações S.A., Nova Cidade de Deus Participações S.A. and of Top Clube Bradesco, Segurança, Educação e Assistência Social.
He is, also, Member of the Managing Body and Managing Officer of Fundação Bradesco, and Member of the Board of Directors and Managing Officer of Fundação Instituto de Moléstias do Aparelho Digestivo e da Nutrição.
He was: Vice Chairman of the Board of Directors of Fidelity Processadora e Serviços S.A., Member of the Board of Directors of Banco Bradesco BERJ S.A., Officer of Bradesco S.A. Corretora de Títulos e Valores Mobiliários, First Secretary Officer of Sindicato dos Bancos nos Estados de São Paulo, Paraná, Mato Grosso, Mato Grosso do Sul, Acre, Amazonas, Pará, Amapá, Rondônia e Roraima, Deputy Member of the Board of Directors of CPM Braxis S.A. and of CPM Holdings Ltd., Secretary Officer of Sindicato das Sociedades de Crédito, Financiamento e Investimento do Estado de São Paulo and of FENACREFI - Federação Interestadual das Instituições de Crédito, Financiamento e Investimentos.
 

José Alcides Munhoz | External Member

Born on 7.23.1948, in Santa Maria, RS.
He is an Accounting Technician.
He started his career in October 1970, at Santa Maria Branch, RS. He held all positions of the hierarchical scale in a bank, being elected Officer in March 1989, Department Officer in January 1995, Executive Deputy Officer in March 1998, Executive Managing Officer in March 1999, Executive Vice President in January 2012, and Member of the Board of Directors in March 2014, position currently held.
He is Member of the Managing Body and Managing Officer of Fundação Bradesco, Member of the Board of Directors and Managing Officer of Fundação Instituto de Moléstias do Aparelho Digestivo e da Nutrição.
He is also: Member of the Board of Directors of Bradespar S.A., BBD Participações S.A., Bradesco Leasing S.A. - Arrendamento Mercantil, BSP Empreendimentos Imobiliários S.A., and Cidade de Deus - Companhia Comercial de Participações, Officer of NCF Participações S.A. and of Nova Cidade de Deus Participações S.A.
He was Member of the Advisory Board of the FIABCI/BRASIL - Brazilian Chapter of the International Federation of Real Estate Professions.

Aurélio Conrado Boni | External Member

Born on 7.19.1951, in Flórida Paulista, SP.
He is a Business Administration Technician graduated from Escola Técnica de Comércio “Campos Salles”.
He started his career at Banco Bradesco S.A., in February 1971. He held all positions of the hierarchical scale in a bank. In December 1997, he was elected as Department Officer, in December 2001, Executive Managing Officer, in January 2012 Executive Vice President, and, in March 2015, Member of the Board of Directors, position currently held.
He is Member of the Managing Body and Managing Officer of Fundação Bradesco, Member of the Board of Directors and Managing Officer of Fundação Instituto de Moléstias do Aparelho Digestivo e da Nutrição, Member of the Board of Directors of BBD Participações S.A., of Bradespar S.A. and of Bradesco Leasing S.A. - Arrendamento Mercantil, Officer of NCF Participações S.A. and of Nova Cidade de Deus Participações S.A.
He is also Member of the Board of Directors of CPM Holdings Limited and of IT Partners Ltd. and Vice President of the Board of Directors of Fidelity Processadora e Serviços S.A.
He was Executive Vice President of Banco Bradesco BERJ S.A. and Managing Officer of Bradesco Seguros S.A.
 

Comments

This page has not been commented.